Amazonska papiga – amazonka ima dobro zaslužen sloves živahne papige. Te predvsem zelene papige srednje do velike velikosti so običajno drzne, komične in pogosto rade v središču pozornosti.
Izvor amazonske papige
Amazonske papige izvirajo iz Mehike, Južne Amerike, pa tudi iz nekaterih delov Karibov. Naravni habitat divje amazonke vključuje savane, palmove nasade, grmičevje in deževni gozd.
Nega in hranjenje
Amazonska papiga potrebuje prostorno kletko z igračkami in gugalnicami ter igralno telovadnico/drevo za igranje, plezalno vrv in/ali lestve, da se spodbudi gibanje in vadbo.
Večina amazonskih papagajev se rada kopa, kar lako vključuje tuširanje, kopanje v kopeli, skok v posodo z vodo ali brizganje vode. Kopanje je pomemben del zdravja perja amazonke.
Zaradi ljubezni do hrane in navade, da od lastnikov prosijo za namizno hrano, so ti papagaji dovzetni za prekomerno težo. Glavna prehrana amazonske papige mora biti sestavljena iz prehransko uravnotežene prehrane, pa tudi iz izborom zdrave zelenjave, nekaj sadja in zdravih dobrot. Zdi se, da amazonske papige uživajo v teksturi hrane . Ustrezno oskrbljena papiga Amazonka, ki uživa zdravo in uravnoteženo prehrano, lahko živi do 60 let.
Osebnost in vedenje
Amazonske papige se običajno rade igrajo. Včasih bi lahko obrnila kletko na glavo, uničila svoje lesene igrače in celo kljuvala roko svojega lastnika. Razpoloženje amazonske papige hitro ugotovimo, saj se odlično izrazi s svojo govorico telesa. Priprte oči, dvignjeno perje na glavi/vratu, razpihano repno perje in široka drža kažejo na zelo razburjeno razpoloženje.
Lastnik mora biti zelo pozoren na govorico telesa svojega papagaja, da se popolnoma prilagodi ptičjemu razpoloženju.
Samci dvojno rumenih glav, amazonk z rumenim nosom in amazonk z modro čelico, naj bi bili bolj agresivni od samic svoje vrste.
Govor in zvok
Amazonske papige so eden boljših govorcev papagajskega sveta. Zdi se, da imajo še posebej radi glasbo in petje. Amazonke se lahko naučijo govoriti veliko besed in besednih zvez ter posnemati zvoke. Amazonska papiga je lahko tudi hrupna, še posebej, če si želi pozornosti. Lahko glasno kriči in nekateri oddajajo ponavljajoč se zvok, podoben trobljenju, ko nekaj želijo. Nekatere amazonke oddajajo rahel zvok, da izrazijo veselje, medtem ko jedo najljubšo poslastico.
Zdravje – amazonska papiga
Amazonske papige so nagnjene k debelosti, zato morajo biti lastniki pozorni na količino in vrsto hrane, ki jim jo dnevno ponujajo. Druge bolezni/stanja, ki vplivajo na amazonske papige, so: poliomavirus (lahko povzroči anoreksijo, letargijo, izgubo teže, smrt); Klamidioza (znaki vključujejo nizek apetit, puhasto perje, izcedek iz nosu) in pomanjkanje vitamina A, če se jih hrani z neustrezno prehrano.